Whatsapp
En İyi Çatı Yapı Onarım Tadilat İzolasyon Firması
7/24 arayabilirsiniz

Çatı İzolasyon

Çatı İzolasyon

Çatı İzolasyon

Çatı İzolasyon, bir evin hatta tüm yaşam alanlarının olmazsa olmazıdır. Soğuk iklimlerde konut ve ticari mülklerden önemli ölçüde ısı kaybını önlemenin yanı sıra, sıcak havalarda soğuk havayı içeride tutacak şekilde tasarlanmıştır. Bir binanın enerji verimliliğini artırmak aynı zamanda faturaları ve işletme maliyetlerini azaltmak anlamına da gelebilir. Düz veya eğimli çatı uygulamaları için çeşitli yalıtım projeleri hazırlıyoruz. 

 

Neden çatınızı izolasyon yaptırmalısınız?

Evinize çatı yalıtımı yaptırmanın en büyük avantajı, tasarruf edeceğiniz para ve enerji miktarıdır. Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı'na göre , mevcut veya yeni inşa edilmiş evinizi uygun şekilde yalıtmak, enerji tüketiminde %10-20 arasında tasarruf sağlarken, aylık ısıtma faturanızı ve CO2 emisyon miktarını da azaltmalıdır. Herhangi bir yalıtım olmadan, yağmurdan veya eriyen kardan gelen nem kalıcı hasara ve küf oluşumuna neden olabilir. Bazı kurulumlar kendi başınıza yapılabilirken, bazıları profesyonel bir yalıtım yüklenicisi gerektirebilir. İşte işe başlamadan önce dikkate alınması gereken bazı önemli noktalar.

 

Çatı izolasyonunda nelere dikkat edilmelidir?

Kurulumu kendiniz mi yapacağınıza veya bir yalıtım müteahhidi mi tutacağınıza karar vermeden önce, çatınızın durumunu dikkatlice incelemeyi unutmayın. Alan kolayca erişilebilir durumdaysa ve herhangi bir nem belirtisi göstermiyorsa, işi kendiniz yapmak mümkün olabilir. Ancak herhangi bir sızıntı veya küf varsa, muhtemelen bir profesyonel kiralamak en iyisidir.

Kendiniz yapmaya karar verirseniz, alanda herhangi bir engel bulunmadığından ve tüm boşlukların ve hava sızıntılarının kapatıldığından emin olun. Isının kaçabileceği veya soğuk havanın girebileceği bir boşluk varsa, yalıtımınız artık etkili olmayacaktır.

 

Çatı İzolasyon Fark Yaratır mı?

İstanbuldaki bir çok evinin yalıtımı yetersiz veya hiç yalıtımı yok. Eviniz bu kategoriye giriyorsa, yalıtımın ne kadar fark yaratabileceğinin farkında olmayabilirsiniz. Yalıtımsız evler genellikle kışın rahatsız edici derecede soğuk ve yazın çok sıcak hisseder. Isıtıcı veya klima çok çalıştığında bile evi ısıtmak veya soğutmak zor olabilir. Bu pahalı elektrik faturalarına yol açabilir.

İyi yalıtılmış evler, sıcaklıkları daha iyi düzenleyebilir ve böylece yazın zirvesinde ve kışın ortasında bile kendilerini daha rahat hissederler. Yalıtım, kışın ısıtıcınızı açtığınızda ısının kaçmasını önlemeye yardımcı olur ve klimayı daha enerji verimli kullanmanızı sağlar.

Çatı Ve Tavan Yalıtımının Faydaları Nelerdir?

Evinize yalıtım yerleştirmenin temel faydaları, geliştirilmiş konfor ve azaltılmış enerji tüketimidir. Yalıtım yapmak, evinizi daha çevre dostu hale getirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

1. Yıl Boyunca Konfor

Birçok eski evin duvarlarında yalıtım yoktur ve hala tavan yalıtımı bile olmayan birçok Avustralya evi vardır. Bu, ev sahiplerini veya kiracıyı belirgin bir dezavantaja sokar. Oldukça basit bir şekilde, yalıtımlı bir tavan, iç mekan sıcaklıklarını düzenleyecek ve tüm yıl boyunca iç mekan konforunu artıracaktır. Bu özellikle yılın en sıcak ve en soğuk aylarında fark edilir. Yalıtım, tek bir gün boyunca sıcaklık dalgalanmalarının yönetilmesine de yardımcı olacaktır.

2. Geliştirilmiş Enerji Verimliliği

Duvarlara ve tavanlara doğru şekilde monte edilen yalıtım örtüleri, kışın evi ısıtmak için gereken enerji miktarını büyük ölçüde azaltacak ve yazın serin kalmasını sağlayacaktır. Daha konforlu bir iç ortam sıcaklığı oluşturarak, yapay ısıtma ve soğutmaya eskisi kadar güvenmek zorunda kalmazsınız.

Isıtıcıyı veya klimayı açtığınızda, yalıtımınız varsa, evinizi güzel bir sıcaklıkta tutmak için çok çalışmak zorunda kalmazsınız. Yalıtım, ısıtma ve soğutma cihazlarınızın enerji verimliliğini artıracaktır.

3. Enerji Faturalarında Artan Tasarruf

Evinizin enerji verimliliğini artırarak, enerji faturalarınızdan da tasarruf edeceksiniz. Aslında çatı ve tavandaki yalıtım, enerji faturalarınızı %25 ila %35 oranında azaltabilir !

Konfor faktörleri bir yana, ısı yalıtımı, basit dolar bazında, genellikle sadece birkaç yıl sonra “kendini amorti edecek” mantıklı bir yatırımdır. Çoğu modern yalıtım ürünü, evinizin ömrü boyunca dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

4. Çevre İçin Daha İyi

Evinizin enerji verimliliğini artırmak, karbon ayak izinizi azaltacaktır. Avustralya'da elektriğimizin çoğu, sınırlı bir kaynak olan yanan kömürden geliyor. Kömür yakma işlemi, kükürt dioksit ve azot oksitler gibi zararlı emisyonlar yayar.

Yalıtım kurarak ve evdeki enerji tüketimimizi azaltarak çevre üzerindeki etkimizi azaltıyoruz.

Çatınızda sorun mu var?
Profesyonel ve hızlı iş çıkaracak firma mı arıyorsunuz?

HEMEN ARA